Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İkinci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Amedspor, 2019-2020 sezonunun son haftalarında küme düşme hattına kadar gerileyerek, ligde kalabilme mücadelesi verdi. Ekonomik sorunlardan kaynaklı zor günler geçiren kulüp, 2 Ağustos’ta olağanüstü kongreye gidecek.

Yeni yönetimde hangi isimlerin yer alacağı halen kesinleşmezken, Amedspor Başkanı Metin Kılavuz, kongreden güçlenerek çıkacaklarını söyledi.

Amedspor’un geçmiş yıllarda elde ettiği başarıları hatırlatan kulüp başkanı Metin Kılavuz, bunda yerel yönetimlerin desteğinin yanı sıra sorunlara ortak akılla çözüm arayan kolektif mekanizmaların da katkısının büyük olduğunu söyledi. Kulübün Amedspor adını almasıyla ciddi bir kuşatmanın devreye sokulduğunu ve bu kuşatma ile bugünlere gelindiğine dikkati çeken Kılavuz, baskıcı ve ötekileştirici yaklaşımların yarına da sirayet edeceğini kaydetti.

'TEMEL SORUN EKONOMİ'

Tüm bunların kulüpte ekonomik krizlere yol açtığını ve bu süreçte en önemli dayanakları olan yerel yönetimlerin katkılarından yoksun kaldıklarını belirten Kılavuz, “Bu süreçte en önemli dayanağımız olacak yerel yönetimler halkın iradesi dışına çıkarılarak çalışmalarımız başından itibaren darbelenmiştir. Kulübümüzün temel sorunu olan ekonomik sorunsalı, sonraki darbelenmeler ile ağır yara almış, çalışmalarımız ciddi şekilde sekteye uğratılmıştır” dedi. 

'FORMAYA SPONSOR BULUNAMADI'

Kulübün sorunlarının bir başkan ve yönetim ile çözülmesinin zor olacağını daha önce de ifade ettiklerini söyleyen Kılavuz, zorlu olarak adlandırdığı süreçten güçlü bir sahiplenme ile çıkılabileceğini söyledi. “En önemli kaynak olarak gördüğümüz halk desteği valilik tarafından yasaklanmıştır. SMS ve yardım toplama talebimiz yasanın ruhuna aykırı bir şekilde reddedilmiştir” diyen Kılavuz, 2 milyonluk kentte forma göğsüne sponsor bulamadıklarını söyledi. Taraftar yasağına da değinen Kılavuz, yaşadıkları sorunları şöyle ifade etti: “Dünya rekoru bizde olan taraftar yasakları, genelde kırmızı sesli hakem düdükleri, hemen hemen tüm maçlarda rakip takımların ve deplasman şehirlerin milli maça çıkan motivasyonları, maçlarda rekabet koşullarının ortadan kaldırılarak 11 kişiye karşı mücadele edebilmeye fırsat verilmemesi.” 

SAHİPLENME ÇAĞRISI

Kongre için sahiplenme çağrısı yapan Kılavuz açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

"Geldiğimiz nokta itibariyle bu sezon tüm futbolcu alacakları ciddi indirimler yapılarak sezon bitmeden kapanmıştır. Geleceğe dair ciddi bir ekonomik disiplinle kulübümüzün borç yükü ciddi oranda azaltılmıştır. Bu sürece katkı sunan başta as başkanımız olmak üzere emeği geçen yönetici arkadaşlara teşekkür ederim. Önümüzdeki süreçte daha güçlü bir Amedspor için amasız ve şartsız kongre sürecine sahip çıkmak tarihsel görev olacaktır. Amedspor sevdasının umut ağacını yeşertmek için her zamankinden daha fazla ‘Biz’ olabilmeliyiz. Sürecimizin terazisi vicdan olmalıdır. Yapılacak her iş ve söz kulübümüze fayda-zarar terazisinde tartılmalıdır. Başta bizler olmak üzere herkes gelecek için sürece özeleştirisel yaklaşabilmelidir. Sportif başarı önemlidir. Bundan daha önemlisi Amedspor’un bir takımdan ötesine geçebilmesidir. Amedspor bu toprakların tarihi ve kültürel değerlerine saygılı, milyonların gönlüne taht kurarak şampiyonluk kupasına hak kazanmıştır. Bunu yarınlara daha güçlü taşımak hepimizin görev ve sorumluluğundadır.” (Mezopotamya Ajansı)