Bugün Bitlis'in Tatvan ilçesi yakınlarında Cougar tipi askeri helikopter düştü. Olayda biri 8. Ordu Komutanı olmak üzere 11 asker hayatını kaybetti, 2 asker de yaralandı. Düşen helikopter, Cougar helikopter kazalarını yeniden gündeme getirdi. Alınan bilgilere göre şimdiye kadar 39 asker Cougar tipi helikopter kazalarında hayatlarını kaybetti.

Cougar helikopterleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1996'dan bu yana görev yapıyor. Bugün düşen dahil Türkiye’de kullanılan Couger helikopterlerde 39 asker yaşamını yitirdi.

Sputnik'in aktardığına göre, alımına 1993’te karar verilen Cougar helikopterlerden öncelikle 20 adet satın alındı. Fransa’da üretilen Cougar’ların Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatına 1996 yılından itibaren başlandı.

1995’te ikinci alım anlaşması yapıldı. Ankara’da TUSAŞ tesislerinde üretilen 30 adet Cougar helikopterlerin 20 tanesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılırken, kalanlar da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na verildi.

Cougar helikopterler, toplamda 21 kişilik tam teçhizatlı personel taşıyabiliyor. Saatte 278 kilometre hıza çıkabiliyor. Çift motorlu helikopterin uçuş ekibi iki pilot ve bir teknisyenden oluşuyor.

Cougar helikopterlerin karıştığı can kayıplı ilk olay 4 Haziran 1997’de yaşandı. Irak Kürdistan Bölgesi topraklarında PKK'ye karşı düzenlenen sınır ötesi operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap bölgesinde füze ile vuruldu. Saldırıda 11 asker hayatını kaybetti.

Helikopterlerin füze koruma sistemi olmaması nedeniyle Cougar tipi helikopterlerin tümü Batı’daki bölgelerde kullanılmaya başlandı. Füze koruma sistemlerinin takılması sonrasında da tekrar askeri birliklerin kullanımına verildi.

Cougar helikopterlerde can kayıplı ikinci olay Isparta Eğirdir’de 29 Nisan 2003'te yaşandı. Bir helikopter eğitim uçuşu sırasında yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker yaşamını yetirdi. Bir asker de ağır yaralandı.

Şırnak’ta meydana gelen can kayıplı üçüncü olayda ise 13 asker hayatını kaybetti. Bu kazada, Tümgeneral Aydoğan Aydın’la birlikte 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş ve 1 üsteğmen yaşamını yitirdi. (HABER MERKEZİ)