İstanbul’un Esenyurt ilçesinde, geçen yıl ağustos aayında Ankara’nın Altındağ ilçesinde çıkan Suriyelilere yönelik saldırıları hatırlatan olaylar gerçekleşti.

İddiaya göre Esenyurt’ta Bağlarçeşme mahallesinde bir grup ile Suriyeliler arasında kavga çıktı. Suriyelilerin işlettiği dükkanlara zarar verilirken, gerginliğin nedeni henüz belirlenemedi. Bazı vatandaşlar “Burası Türkiye, Suriye değil” diye slogan atarak yürüyüş yaptı.

DHA’nın aktardığına göre, Bağlarçeşme Mahallesi’nde saat 21.00 sularında meydana gelen olayda iddiaya göre; iki grup arasında bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine taraflardan biri cadde üzerindeki iş yerine sığındı. Onları kovalayan diğer grup ise iş yerinin camlarını taşlamaya başladı. Bunun üzerine hızla iş yerinin kepenkleri kapatıldı. Saldırgan grup, kepenklere yumruk ve tekmeler ile vurmaya başladı. İki kişi, aldığı darbeler ile hafif şekilde yaralandı. Durum, çevredekiler tarafından polis ekiplerine bildirildi. Polisin gelmesiyle saldırgan grup, olay yerinden hızla uzaklaştı. Polis ekiplerinin incelemesinde, bir kurusıkı tabanca ele geçirildi. Bir kişiyi gözaltına alan polis, olayla ilgili çalışma başlattı.

Yaşanan saldırı anları, çevredekilerin cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntülerde, öfkeli grubun iş yerine saldırdığı görülüyor. Camları taşlayan grup, kepenklerin kapanması üzerine tekme ve yumruklar ile saldırıyor.

Eren Keskin de  yaşananlara sosyal medya hesabından "ırkçı saldırganlık" diyerek tepki gösterdi.