Hazine arazileri parsel parsel satılıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Antalya olmak üzere mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait 17 farklı ildeki 243 arsa Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildi.

         

          Fotoğraf: Sözcü

ŞEHİRLERİN DEĞERLİ BÖLGELERİ

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, satılacak arsaların yer aldığı uzun listede Maliye Hazinesi'nin yanı sıra Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) ile Türkiye Elektrik İletim A.Ş'ye (TEİAŞ) ait Datça'daki 2 arsa da bulunuyor. Karara göre, özelleştirme kapsam ve programına alınan toplam 243 parça değerli arsanın satış yöntemi konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) kapsamlı bir çalışma yapacak. Çalışmanın ardından tüm arsalar satış, kiralama, gelir ortaklığı modeli, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri ya da birkaçı birlikte uygulanarak özelleştirilecek. Arsa satışından elde edilen paranın bir bölümü özelleştirme masraflarına ayrıldıktan sonra geriye kalan tutar Hazine'ye aktarılacak. Satılacak arsalar, hükümetin bugüne kadarki arsa satışları arasında en büyük paketlerden birini oluşturuyor. Söz konusu arsalar bir çok şehrin en değerli yerlerinde bulunuyor.

İLK SIRA DİDİM VAR

Özellleştirme kapsamına alınan taşınmazların çok büyük kısmı Maliye Hazinesi’ne ait. Bunlar içinde en büyük taşınmaz 3.6 milyon metrekare ile Aydın Didim Yalıköy’de. Bir ucu denize çıkan devasa bir alan. Başkentte özelleştirilecek yerler arasında ise kentin en değerli noktaları olarak bilinen Alacaatlı ve Çayyolu’ndaki taşınmazlar var. Yine örneğin Gölbaşı Tuluntaş’taki yerin büyüklüğü 497 bin 773 metrekare. Yenimahalle Yuva’daki taşınmazın büyüklüğü ise 682 bin 916 metrekare.

Antalya’da özelleştirilecek yerler Muratpaşa ilçesinde Çağlayan, Güzeloluk, Kırcami, Zümrütova mahallelerinde. Balıkesir’deki taşınmazlar ise Ayvalık Küçükköy’de. Bazıları aynı parsel üzerinde bulunuyor. Denize yakın noktalarda. Bursa’daki taşınmazlar Karacabey Kurşunlu’da. Çanakkale’de ise Merkez Karacaören’deki 7.7 bin metrekarelik taşınmaz özelleştirilecek yerler arasında bulunuyor. Diyarbakır’daki taşınmazlar Lice Kelvan’da. Gaziantep’te özelleştirilecek taşınmazların tamamı Şehitkamil’de. Büyük bölümü Sam ve Taşlıca mahallelerindeki aynı parseller üzerinde.

İstanbul’da özelleştirilecek taşınmazların büyük bir bölümü Kemerburgaz ile Sarıyer Gümüşdere’de. Kemerburgaz’daki taşınmazlardan bazıları ağaçlık. Bunun dışında Şile, Tuzla’da bulunan çeşitli araziler de özelleştirme kapsamına alındı. Yine İzmir Alaçatı’daki taşınmazlardan birinin büyüklüğü 93 bin 490 metrekare. Kayseri’de çoğunluğu Melikgazi’de olmak üzere Kocasinan ile Talas’taki bazı taşınmazlar özelleştirilecek. Kocaeli Kandıra, Kartepe, Konya Meram’daki taşınmazlar da dikkat çekici.

Bodrum’daki taşınmazlar ise Geriş, Gökçebel ile Ortakent’te. Datça’dakilerin tamamı Kızlan’da. Birçoğu da deniz kenarında. Öyle ki bir taşınmaz sahil boyunca uzanıyor. Birçoğu yan yana. Birisinin büyüklüğü 49 bin 805 metrekare. Ula’daki taşınmazların tamamı da Akyaka’da. İkisi yan yana araziler.