ABD Yüksek Mahkemesinin kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan yaklaşık 50 yıllık kararı bozmaya hazırlanması İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

ABD'de anayasal olarak garanti altına alan kararın iptal edileceğine yönelik taslağın medyaya sızdırılmasının ardından İngiltere'de kürtaj hakkı savunucuları, ABD'li kadınlarla dayanışma göstermek amacıyla Londra'daki Parlamento Meydanı'nda gösteri düzenledi.

"Bizim bedenimiz bizim kararımız", "Ne kilise ne devlet karar verebilir, kadınlar karar verir" ve "Kürtaj kişisel bir karardır, yasal tartışma değildir" sloganları atan hak savunucuları Yüksek Mahkeme'nin olası iptal kararına tepki gösterdi.

Gösteride konuşan kürtaj hakkı savunucularından Dr. Audrey Brown, kadınların kürtaj kararının herhangi bir devlet ya da siyasinin kararına bağlı olmadığının altını çizerek, kürtajın bir sağlık hakkı olduğunu belirtti.

Brown, tecavüze uğrayan kadınların kürtaj isteme hakkı olabileceğine dikkat çekerken, öte yandan, kadınların canlı bir bebek doğururken veya sonrasında ölme olasılıklarının, kürtaj komplikasyonlarına kıyasla yaklaşık 14 kat daha fazla olduğu değerlendirmesinde bulundu.

'SEÇİM VE KARAR BİZİM HAKKIMIZ'

İngiltere Kürtaj Hakları Kampanyası Başkan Yardımcısı Judith Orr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de genelinde kürtaj hakkını koruyan 1973 tarihli Roe-Wade kararının iptal olması durumunda, milyonlarca kadının kürtaja erişim hakkından mahrum olacağını bildirdi.

Orr, "Bunun ABD'de ne anlama geleceği konusunda dehşete düşüyoruz, ancak burada da İngiltere'de de bir etkisi olacak. Bu yüzden bugün ABD'nin Londra Büyükelçiliği'ne yürüyeceğiz ve 'Kürtaj bir sağlık hakkıdır' diyeceğiz. Bu bizim bedenimiz. Seçim ve karar bizim hakkımız." ifadelerini kullandı.

Göstericiler burada yapılan konuşmaların ardından ABD'nin Londra Büyükelçiliği'ne yürüdü.