İran'da artan gıda fiyatları ve bazı gıda maddelerinin kıtlığı nedeniyle devam eden gösteriler sırasında 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.


İran İşçi Haber Ajansı'na (ILNA) konuşan Dezful kentinin Milletvekili Ahmed Avayi, ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Endimeşk kentindeki gösterilerde 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Son günlerde protestoların başkenti olan Dezful kentinde ise şu anda durumun sakin.  Avayi, gösterilerde gözaltına alınanların sayısından ise haberdar olmadığını aktardı.

Öte yandan yerel kaynaklar, şu ana kadar Dezful, Endimeşk ve Farsan kentlerindeki gösterilerde 3 kişinin hayatını kaybettiğini iddia ediyor.

İran'da hükümetin sübvansiyonları kaldırmasının ardından temel gıda ürünlerinde yapılan zamlara tepki için Huzistan eyaletine bağlı Dezful, Endimeşk ve İze kentlerinde çarşamba gecesi protestolar başlamıştı.

22 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ülke yöneticilerine ve hükümet aleyhine sloganlar atılan protestolarda güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazla saldırmıştı.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre, çarşamba gecesi Dezful kentindeki gösterileri yönlendiren 15 kişi ve Yasuc kentindeki gösterilerde "protestocuları kamu malına zarar vermeye yönlendirmeye çalışan" 7 kişi olmak üzere toplamda 22 kişi gözaltına alındı.

Ülkede dün gece de Loristan eyaletinin Burucerd ve Durud, Çeharmahal Bahtiyari eyaletinin Cunkan ve Farsan, Kohgiluyeh ve Buyer Ahmed eyaletinin Dehdeşt kentleri başta olmak üzere çeşitli noktalar protestolara sahne olmuştu