Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Amedspor’un kullandığı Şehmus Özer Spor Tesisleri’nin elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödenmeme kararı aldı. Kendilerine sözlü olarak böyle bir bilginin iletildiğini paylaşan Amedspor As Başkanı İhsan Avcı, kararın hukuki olmadığını ifade ederek, faturaların belediye tarafından ödenmesine yönelik Belediye meclisi ve Valiliğin o dönemki kararlarına işaret etti.

Şehmus Özer Spor Tesisleri’nin üzerinde bulunduğu parselin mülkiyet hakkının Amedspor’a ait olduğunu belirten Avcı, tesisi kullanmak koşuluyla diğer bölümleri DBB’ye hibe verdiklerini aktardı. Parsel üzerindeki tüm yapıların doğal olarak ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılanması gerektiğini vurgulayan Avcı, Belediye Meclisi’nin bu yönde karar aldığını ve kararın dönemin Valiliği tarafından onaylanıp yasal statüye kavuştuğunu aktardı.

'HUKUKİ DEĞİL'

Faturaları ödeme konusunda kendilerine sözlü bilgi iletildiğini paylaşan Avcı şöyle konuştu: “Kullandığımız tesisin doğalgaz, su ve elektrik faturalarını karşılamadığımız taktirde sıkıntı yaşayabileceğimiz yönünde sözlü olarak bize bir bilgi iletildi. Buna inanmak istemiyoruz. Kamu bürokrasisi içerisinde bir şubenin ya da bir çalışanın bilgiye dayalı bir yaklaşımı olarak değerlendirmek istiyoruz. Protokol ve belediye meclis kararı gereği, ödemelerin belediye tarafından devam etmesi gerekiyor çünkü şu an bize ait olan bir parselde, hibe olarak verdiğimiz alanda DBB’ye ait kapalı spor salonu var. O zaman Belediye burada işgalci duruma düşer. O açıdan bunun düzeltilmesini istiyoruz. Bunun ötesinde biz bu kentin bir takımıyız, bu kentin milyonları bizi destekliyor. Belediyenin gelirleri, milyonlarca Diyarbakırlıdan toplanan vergilerden oluşuyor. Bu payı diğer herhangi bir amatör takım ya da herhangi bir spor takımı alabiliyorsa, Amedspor’un da alması gerekiyor. Kamu otoritesi, DBB, Valilik bizi ötekileştiren yaklaşımları varsa bu yaklaşımdan arınmalı. Biz bu kentin takımıyız, kendimize farklı bir misyon biçmiyoruz. Kentteki tüm kurumların, kentin değeri olan Amedspor’u dışlayarak kendilerini yürütebilme şansları yoktur”. (MEZOPOTAMYA AJANSI)