Eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun öldürüldüğü iddialarına yanıt veren oğlu Süleyman Kuzu, "Coronavirus'e yakalandı. Tedavi sürecini yakından takip ettik. İki kez Sitokin Fırtınası’na maruz kalınca kurtarılamadı" açıklamasında bulundu.

AKP kurucularından Burhan Kuzu, Coronavirus'e yakalanmış ve 1 Kasım'da yaşamını yitirmişti. Kuzu'nun Fatma Mavi isimli bir spikerle çekilmiş fotoğrafları yayınlanarak, Covid-19'dan ölmediği, öldürüldüğü iddia edilmişti.

Kuzu ile birlikte fotoğrafları yayınlanan Fatma Mavi, 31 Ekim 2020’de öldürüldü. Mavi’nin evi, öldürülmesi ardından yakıldı ve yangın çıkmış izlenimi verilmeye çalışıldı. İddiaya göre korsan taksicilik yapan ve 5 suç kaydı bulunan Ergin A, Fatma Mavi’yi öldürmüş ve arkadaşının yardımıyla evini yakmıştı.

Odatv'nin haberinde yer alan iddialarda, Mavi’nin yeraltı dünyasıyla da yakınlığı olduğu öne sürülüyordu.

Bu olayda bir gün sonra ise Burhan Kuzu’nun Coronavirus nedeniyle yaşamını yitirdiğinin açıklanması soru işaretiyle karşılandı.

Sosyal medyada çok aktif olduğu halde Coronavirus'e yakalandığını duyurmayan Burhan Kuzu’nun öldürüldüğü iddiaları ortaya atıldı.

OĞLU, İDDİALARA YANIT VERDİ

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre, bu iddiaları oğlu Süleyman Kuzu yanıtladı. Süleyman Kuzu şunları söyledi:

“Babam 17 Ekim’de rahatsızlandı. Ateşi yükseldi. Bana ‘Oğlum ne olur ne olmaz, bir test yaptırayım’ dedi. Hastaneye gitti. Testler yapıldı, pozitif çıktı. Ateşi yükseliyordu. Tedaviye aldılar. Birkaç gün sonra kan değerleri iyice düşmeye başladı. İlaçlara vücudu cevap vermiyordu.

DOKTORLAR, 'SİTOKİN FIRTINASI' DEDİ

‘Sitokin Fırtınası’ diye bir durumdan bahsetti doktorlar. Bağışıklık sisteminin sağlam hücrelere yönelik bir saldırısı şeklinde. Bu her hastada olmuyormuş. Bir ara düzeldi kan değerleri. İyiye gitmeye başladı. Ama ikinci defa ‘Sitokin Fırtınası’ başlayınca bütün değerleri altüst oldu. Kan değerleri düştü, kurtarılamadı maalesef. İlk günden itibaren biz de süreci yakından takip ettik. Durumu ağırlaşmadan önce telefonla da görüşebiliyorduk. Babamın tedavi gördüğü hastane en güvendiğimiz hastane. O yüzden oraya gittik zaten. Babamın hastalık süreçleri gözümüzün önünde gerçekleşti. Yapılan her işlemle ilgili bilgilendiriliyorduk. Her şeyi yakından takip ettik. Bu konudaki bütün iddialar asılsızdır. Hiçbir kıymeti yok.

AÇIKLAMA NEDEN GEÇ YAPILDI?

Olayın heyecanı ve üzüntüsü içinde babamın hasta olduğunu duyurmak aklımıza gelmedi. Zaten öyle hemen duyurmak gibi bir mecburiyet de yok. İnsan kendi derdine düşüyor. O telaş halinde aklımıza öyle bir şey gelmedi. Hastaneye her gün gidiyorduk ama babamı göremiyorduk. Gizli saklı bir durum da değildi ama o halde ne duyurmak geldi aklımıza ne de paylaşmak. Zaten babam da duyulmasını istemedi ‘gerek yok oğlum’ diyerek.”

Kuzu’nun tedavi gördüğü hastanenin ilgili birimleri de hastaların durumuyla ilgili açıklamayı ancak hasta yakınlarının yapabileceğini belirtti.

FATMA MAVİ İLE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARI: HERKES İSTERDİ

Süleyman Kuzu, babasının Fatma Mavi ile çekilen fotoğraflarına ilişkin de şu açıklamayı yaptı:

“Babamın herkesle fotoğrafı olabilir. Beraber girdiğimiz birçok ortamlarda yüzlerce fotoğraf çektiren oluyordu. Bir siyasetçiydi. Parti mensupları da, vatandaşlar da fotoğraf çektirmek istiyordu. Başka partilerin mensupları bile… Bütün siyasetçilerin herkesle fotoğrafı olabilir. Yanına gelen birine ‘Sen kimsin, niye fotoğraf çektirmek istiyorsun’ diye hiçbir siyasetçi sormaz. Dolasıyla bu tür fotoğraflardan çıkarım yapmak, anlam yüklemek doğru olmaz."

SİTOKİN FIRTINASI NEDİR?

Sitokinler bağışıklık sistemi tarafından salınan moleküler ağırlıklı çözünür proteinler… Hücreler arası etkileşim ve iletişimi sağlıyorlar. Aşırı ve kontrolsüz salındıklarında bağışıklık sistemi sağlam doku ve hücreleri de yok etmeye başlıyor. Ateş düşmüyor ve akciğer hasarı artarak kan değerleri düşüyor. Bu durum ‘Sitokin Fırtınası’ olarak tarif ediliyor.