ARTI GERÇEK - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Mısır ziyaretinin ardından Ankara'ya geldi. Erdoğan Putin'i İstanbul'da toplanacak olan İslam Ülkeleri İşbirliği Konferansı'ı katılmaya davet etmişti. Ancak Putin'in bu öneriye sıcak bakmadığı anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin'in baş başa görüştü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, bir saat sürdü. Daha sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk sözü alan Erdoğan ikili ilişkileri daha geliştirmeye hedeflediklerini belirterek sözü Kudüs meselesine getirdi. Erdoğan "Kudüs konusunda benzer yaklaşımlar içinde olduğumuzu gördük. Suriye'deki durumu da ele aldık. En kısa zamanda Soçi'de ikinci buluşmamazı yapacağız. S400 iile alakalı olarak da ilgili arkadaşlar bu hafta içinde bir araya gelip çalışmayı neticelendirecektir" diye konuştu

BÖLGESEL DURUMU ELE ALDIK

Putin ise şunları söyledi: " Bizim görüşmelerimiz olumlu bir hava içinde geçiyor. Ticari ilişkilerimiz gelişiyor. Ticari ve ekonomik alandaki engeller kalktı. Uluslararası ve bölgesel durumu da ele aldık. Biliyorsunuz suriye konusunda sıkı bir işbirliği içindeyiz. İlgili kurum ve kuruluşlar temas içindeler. İki ülke arsıhndaki turist geliş gidişi arttı. Nükleer santral konusunda da çalışmalar başlatıldı. Türk akımı projesi çerçevesinde iki ayrı hat kurulacak. Süriye topraklarının neredeyse tamamı teröristlerden temizlenmiş durumda. Suriyede siyasi bir çözüm konusunda Soçi'de görüşmeler yaptık. Önümüzdeki yılın başlarında Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin toplanması gerektiğini söyledik. 

Amerikan yönetiminin Kudüs 'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı bölgedeki durumu dengesizleştirmektedir. İsrail-Filistin arasındaki barış sürecini baltalayabilir. Sayın Erdoğan İstanbul'da yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı konusunda beni bilgilendirdi."