Silivri'de otomobiliyle sokak köpeğine çarptıktan sonra yardım etmeyerek kaçan sürücü Cebrail Y.'nin (40),  4 yıla kadar hapsi istendi. İddianamede Cebrail Y.'nin yardım etmemesine vurgu yapıldı.

DHA’da yer alan habere göre kanundaki "Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır" ifadelerinin yer aldığı iddianamede, şüphelinin tamponunu kontrol ettikten sonra uzaklaştığı kaydedildi.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Hayvanları Koruma Vakfı Genel Başkanı Erman Paçalı'nın 28 Kasım 2021'de savcılığa müracaat ederek Silivri Balaban Mahallesi Çamlıktepe Sokak'ta otomobiliyle köpeğe çarpan sürücünün olay yerinden kaçtığını ihbar ettiği anlatıldı.

'OTOMOBİLİN TAMPONUNU KONTROL EDİP YOLA DEVAM ETTİ'

İhbar üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedilen iddianamede, olay yerinin incelenen kamera görüntülerinde seyir halinde olan 34 MHT 27 plakalı otomobilin sürücüsünün yolda duran köpeğe çarptığı, otomobilden inerek aracının ön kısmını kontrol ettiğini ve yola devam ettiğinin görüldüğü belirlendi.

Otomobil sürücüsü Cebrail Y.'nin ifadesine de yer verilen iddianamede, Cebrail Y.'nin ortalama 15-20 kilometre hızla seyir halindeyken köpeğin aniden önüne çıktığını iddia ettiği hatırlatıldı. Şüphelinin ifadesinde otomobilden indiğini fakat köpeğin koşarak kaçtığını, kendisinin köpeğe müdahale edemediğini ifade ettiği belirtildi.

'YÜKÜMLÜLÜĞÜNE AYKIRI EYLEM GERÇEKLEŞTİRDİ'

İddianamenin değerlendirme kısmında şüphelinin olayın kazayla olduğunu öne sürdüğü fakat gerçekleştirdiği çarpma eylemi neticesinde hayvanın hayatı ile ilgili tehlike doğacağını öngörebilir olduğu vurgulandı. Değerlendirme kısmında 5199 Sayılı Kanunu'nun 21. maddesinde yer alan "Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır" ifadeleriyle kişilere kanuni bir yükümlülük yüklendiği hatırlatıldı. Şüphelinin söz konusu yükümlülüğe aykırı olarak ve neticeyi öngörmesine karşın olayın gerçekleşmesine aldırmayarak çarpma ve olay yerini terk etme eylemlerini gerçekleştirdiği belirtildi.

İddianamede yaralanan köpeğin Hayvanları Koruma Vakfı Genel Başkanı Erman Paçalı tarafından veterinere götürüldüğü fakat tedavi gördüğü 23 Aralık 2021 tarihinde öldüğü de hatırlatıldı.

4 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede şüpheli Cebrail Y.'nin "Evcil hayvanı kasten öldürme" suçundan 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianamede Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Tutuksuz şüpheli önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.