Dolandırıcılıkla suçlanan kripto para borsası Thodex'le ilgili konuşan Süleyman Soylu, "108 milyon dolarlık bir portföy var. 2 milyar dolarlık bir bulgu söz konusu değil" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında gündemdeki konular hakkında konuştu.

Tepki çeken kapanma döneminde alkol satışı yasağı kararının doğru olduğunu savunan Bakan Soylu, “Geçen kısıtlamada da bu tartışmayı yaptık. Bütün kısıtlamalarda ne varsa aynı. Kural aynı sadece süre uzadı. Cumartesi-pazar kısıtlamasından hiçbir farkı yok. İngiltere'de, Fransa'da, Almanya'da birçok örnekleri var. Biz bunları değerlendirerek bütün adımları attık” dedi.

'2 MİLYAR DOLARLIK BİR BULGU SÖZ KONUSU DEĞİL'

Kripto para borsası Thodex'e yönelik dolandırıcılık soruşturmasına da değinen Soylu, “82 kişiye yönelik bir gözaltı kararı çıktı, 77 kişi gözaltına alındı, halen gözaltında olanlar var” dedi.

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını hatırlatan Soylu, “Bu hadise ortaya çıkar çıkmaz kırmızı bülten kararı Adalet Bakanlığı'na iletildi. Biz hemen Interpol'e ilettik, ertesi gün kırmızı bülten çıkarıldı. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ile görüştük. 4 ülkede ekiplerimiz çalışma yapıyor, soruşturma yürüyor” ifadelerini kullandı.

Özer'in 2 milyar dolarla birlikte yurt dışına kaçtığı iddiasının doğrulanmadığını belirten Soylu, “Biz üniversite 4'teyken 3 arkadaş para piyasalarına merak sardık. Şirket kurduk, temel ve teknik analiz yapıyorduk. 93'e kadar yaptım ve bıraktım. Para piyasalarıyla ilgili bir bilgim var. 2 milyar dolar haberi çıktı, bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niçin buna itiraz etmedi diye baktık. Özellikle bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu rakamları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar diye. Arkadaşlarımızın şu ana kadar öğrendikleri 108 milyon dolarlık bir portföy var. İşlem hacmi ve portföy ayrı şeylerdir. Muhasebecisinden bilgisayarlarından bu bilgiyi çıkardık. Burada böyle bir avukat dile getirdi 2 milyarlık dolar öyle kaldı. 2 milyar dolarlık bir bulgu söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

'SOĞUK SAVAŞ SUÇLAMALARIYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK HALİMİZ YOK'

Faruk Fatih Özer'le olan fotoğrafıyla olan fotoğrafı hakkında da konuşan Soylu, "Sokağa çıktığım zamanda insanlarla fotoğraf çektiririm. Kimseden çekinmem, potansiyel olarak herkesi suçlu görmüyorsam fotoğraf çektiririm” diyen Soylu, “Adamın bir kusuru varsa yarın öbür gün hakkında işlem yapılabilecektir. Herkesin elinde telefonlu fotoğraf makinesi olduğu bir çağda, Soğuk Savaş döneminin suçlamalarıyla karşı karşıya kalacak halimiz falan yok. Bunu da hiç önemsemem” şeklinde konuştu.

'27 BELEDİYEDE PASAPORT SORUŞTURMASI SÜRÜYOR'

Belediyelerin verdiği gri pasaportla yurt dışına giden ve Türkiye'ye dönmeyen kişilerle ilgili olarak 27 belediyede soruşturma olduğu söyleyen Süleyman Soylu şöyle devam etti:

“8 ay önce bir valimizden uyarı aldık. 2016, 2018 ve 2020'de uyarı yazıları gönderdik. 19 ilde 27 belediyede soruşturma sürüyor. 2018'den bugüne hizmet pasaportuyla yurt dışına çıkan 109 bin kişiden pasaport süresi biten ve dönmeyen 804 kişidir. Valilerce reddedilen 4 bin 456 başvuru vardır. Birkaç kişi istismar etti diye bunu engelleme yaklaşımına gitmemek lazım. İstismarları önleyecek düzenlemeler getirilmeli.”