Bahar KILIÇGEDİK


ARTI GERÇEK- Burası Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki Peyaz Mahallesi’nde kurulan semt pazarı. Tezgahların kalkmasının ardından yoksulluk görüntüsü ortaya çıktı. Satın alma gücü olmayan yurttaş meyve ve sebzeyi tezgahtan değil, yerden seçerek almak zorunda kaldı.

Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde sadece 3 noktada pazar kurulabildi. Kayapınar ilçesinde kurulan Huzurevleri Semt Pazarı'nda da durum farklı değildi.. Yurttaşların çoğu konuşmak istemezken, yüksek fiyatlardan dolayı tezgahtan ürün satın alamadıklarını söyledi. 

'10 TL'YE NE ALINIR Kİ ‘

Yerdeki elmaları toplayan bir teyze ekonomik durumunu ‘’Vallahi durum yok. 700 milyon kira ödüyorum, 250 elektriğe ödüyorum . Eşimde de para yok.
Sadece yaşlılık maaşı alıyor, durumum yok. Pazardan iki kilo domates aldım. Başka hiçbir şey almadım. Sadece yaşlılık maaşı ile geçinilmiyor. Pazardan iki kilo domates aldım. Başka hiçbir şey almadım” sözleri ile anlattı. 

‘Paran olmadığı için mi yerden toparlıyorsun’ sorusuna “He valla param yok. 10 TL param var. 10 TL ile ne alınır’’diye cevap verdi. 

Tam kapanma süreci pazarcıyı da derinden etkiledi. Bir de üstelik  pazarın açılacağı gün bayram nedeniyle meyve ve sebze hali de kapalıydı. Pazarcılar satacak ürün de bulamadı. Kimi ellerinde kalan bozuk ürünleri tezgahta sergiledi. 

Bir pazarcı “Pazarı açıyoruz hal kapalı. Hal açılıyor pazar kapalı. Sokağa çıkıyoruz ceza yazıyorlar. Her şey de bir engel bir bahane var .Pazar kapalı maketi açıyorlar. Salatanın kilosunu 1TL’ye veriyoruz gitmiyor. Markette 10 TL’ye satıyorlar. Bu haksızlıktır. Diyor ‘fakir yok’, nasıl fakir yok. Adam var ekmeğe muhtaçtır. Cebinde 1 TL’ yok” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakkını helal etmediğini söylüyor. 

Pazar tezgahlarının arkasında esnaf ‘hakkımızı helal etmiyoruz’ diye bağırıyor. 

'BİZ ÖLMÜŞÜZ KİM BİZE HELAL EDECEK'

Başka bir pazarcı ise tam kapanma sürecinde iş yapamadığından borç batağında olduğunu ifade ediyor.  ‘Evimi satsam borcu kapatamam’ diyor. Çoluk çocuk perişan halde olduklarını anlatıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam kapanma döneminde sıkıntı yaşayan esnaftan helallik istemesine “Yav biz ölmüşüz. Kim bize helal etsin ki biz onlara helal edek. Evlatlarımızı bize helal etmez ki biz onlara helal edelim” diye tepki gösteriyor 

GÜNDE 15 TL'LİK SATIŞ

5 saat boyunca tezgah açan pazarcı kazandığı parayı cebinden çıkarıp gösteriyor.  Koca günün sonucunda kazanç sadece 15 TL.

'BU PARAYLA TAVUK ALACAĞIM KAYNATIP KAYNATIP SUYUNU İÇECEĞİM'

‘O parayla ne yapılır ki’ diye sorunca “Bununla zaten normal et alamayız. Tavuk gelir. 1 Kilo tavuk eti. Ne yapalım suyunu içeceğiz. Onu tekrar kaynatıp, tekrar içeceğiz. Eti yesek suyu içemeyiz” diyor. İktidarın destek vermemesinden yakınıyor. 

“Sayın büyüklerimiz, bize yardım etmiyorç Ancak para çalarlar. Ancak cebimizdekini bizden çalarlar. Başka bir şey yok” diye ekliyor.  Elinde 15 TL’yi göstererek “Gelsin yarı ona verek yarı da bize Kalsın” diyor.