Bingöl Merkez’de bir dükkân işleten esnaf, kirasını ödeyemediği için Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yöneticilerinden biri tarafından dükkândan atılmakla tehdit edildiğini belirterek “Kapalı dükkânın kirasını ben nasıl ödeyeyim? Bizim sorunlarımıza kulakları tıkalı herkesin. Kimse gelip derdiniz ne diye sormuyor” diye isyan etti.

Bingöl il merkezinde Türkiye Diyanet Vakfı kiracısı olan esnaf, pandemi döneminde kiralarını ödemekte zorluk çekiyor. Uzun süre kepenk kapattıkları için maddi sıkıntı çeken esnaf yaşadıkları maddi sıkıntıları TDV’ye bildirmelerine rağmen sonuç almamışlardı. Son çare olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuran esnaf, “Doğrudan vakfa müracaat etmeniz gerekmektedir” yanıtını almıştı. Vakıf ise esnafın derdine kulak vermek yerine yeni yılda kiralara yüzde 12 zam yaptı. Esnaf bu kez tek gelir kaynakları olan dükkânlarından atılma tehlikesiyle karşı karşıya.

‘BİR ESNAF KİRA MESELESİNİ SÖYLEMEK İSTEDİ, VALİNİN YANINDAKİLER SUS SUS İŞARETİ YAPTI’

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre Bingöl merkezde bir dükkân işleten esnaf, “Kiramı ödeyemediğim için vakıf yöneticilerinden biri tarafından dükkândan atılmakla tehdit edildim. Kapalı dükkânın kirasını ben nasıl ödeyeyim. Bizim sorunlarımıza kulakları tıkalı herkesin. Kimse gelip derdiniz ne diye sormuyor. Vali bir gün esnaf ziyareti yapıyordu. Bir esnaf kira meselesini söylemek istedi ama valinin yanındaki bazı yetkililer ‘sus sus’ işareti yaptı” dedi.

‘DEVİR ONLARIN DEVRİ’

“Biz ne kadar üstlerine gidersek gidelim hep onların dediği oluyor. Bizim pasajda 54 tane dükkân var. Sadece birkaçımızın sesi çıkıyor. Devir onların devri” şeklinde konuşan esnaf, “Çoğu insan ekmeğinden olur diye sesini çıkaramıyor” diye ekledi.

‘SÖZLÜ OLARAK RESMEN TEHDİT ETTİLER’

Başka bir esnaf ise “Sözlü olarak resmen tehdit ettiler ama dükkanı boşaltın diye yazılı bir şey vermediler henüz” ifadelerini kullandı.